Piotr Jaxa Kwitakowski

Operator filmowy i fotograf, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych w Polsce i na świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach
w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. 

Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej.
Piotr Jaxa prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey). 

Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej, mając na swoim koncie wiele publikacji w rożnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. 

Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii
“Trzy Kolory” (“Niebieski”, “Biały” i “Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć “Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach).
Jest również autorem kilku książek fotograficznych: “L’esprit de Genève” (1988), “Oh! Barcelone” (1992) oraz “Poschiavo, un mondo di valle” (1998). 

Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej “Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata.

Od 2019 roku po 36 latach życia w Szwajcarii Piotr Jaxa mieszka i pracuje w Polsce. Od 2020  jest członkiem polskiego stowarzyszenia autorów zdjęć filmowych (PSC).