MARGRET SCHILD

dyplom z dokumentalistyki (1986), od 1993 roku kieruje bibliotekami Muzeum Teatralnego i Muzeum Filmowego w Düsseldorfie. Od 2005 roku jest odpowiedzialna za koordynację zarządzania zbiorami w ramach lokalnej sieci d:kult dla obu muzeów.

W 1995 roku była członkiem założycielem Arbeitsgemeinschaft der Kunst- und Museumsbibliotheken (AKMB) [The Working Group of Art and Museumsbibliotheken] oraz członkiem zarządu AKMB 1995-1999, 2004-2008 i niedawno została ponownie wybrana na okres 2017-2021. Od 1995 roku jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma AKMB-News. Ponadto jest aktywną członkinią Fachgruppe Dokumentation w Deutscher Museumsbund [Grupa Specjalna Dokumentacja w ramach Niemieckiego Związku Muzeów] oraz AK Film [Grupa Robocza Bibliotek Filmowych].

Jej praca skupia się na tworzeniu sieci pomiędzy różnymi dziedzinami (GLAM), różnymi tematami (sztuki widowiskowe, film), katalogowaniem i indeksowaniem, wykorzystaniem metadanych i słowników kontrolowanych, prezentacją i dostępnością.

Opis wystąpienia

Współpraca i tworzenie sieci – nasze podejście do nagrywania i ochrony filmów jako części dziedzictwa kulturowego

Muzeum Filmu w Düsseldorfie, założone w 1993 roku, oferuje dostęp do świata filmu, od jego początków aż po dzień dzisiejszy, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów lokalnych/regionalnych. Muzeum posiada bogate zbiory przedmiotów i dokumentów związanych z filmem, archiwum filmowe oraz bibliotekę, wystawy stałe i czasowe, bogaty program edukacyjny oraz własne kino.

Zarządzanie kolekcją i biblioteką odgrywa ważną rolę w tworzeniu podstaw dla pracy kuratorskiej we wszystkich działach muzeum. Ważnym aspektem jest współpraca i tworzenie sieci na różnych poziomach i w wielu kontekstach. Jako instytucja kultury, finansowana przez miasto Düsseldorf, muzeum uczestniczy w różnych sieciach lokalnych – w Katalogu Związkowym Instytucji Kulturalnych Düsseldorfu (Gesamtkatalog der Düsseldorfer Kulturinstitue – GDK) w ramach bibliotek, w Cyfrowym Archiwum Sztuki i Kultury (Digitales Kunst- und Kulturarchiv Düsseldorf – d:kult) w zakresie zarządzania zbiorami oraz w programach edukacyjnych (baza danych Musenkuss).

Aby muzeum i jego zbiory stały się widoczne, dane udokumentowane w ramach systemu zarządzania kolekcją i systemu bibliotecznego są udostępniane za pośrednictwem różnych portali z dziedziny dziedzictwa cyfrowego (d:kult online, Niemiecka Biblioteka Cyfrowa – Deutsche Digitale Bibliothek) oraz specjalistycznych serwisów informacyjnych związanych z tematem (historia filmu i mediów). Warunkiem koniecznym eksportu i wymiany danych jest stosowanie i wdrażanie (międzynarodowych) profesjonalnych standardów i zasad.

Innym ważnym aspektem jest współpraca z wieloma (międzynarodowymi) instytucjami i grupami, aby móc zaprezentować międzynarodowy i możliwie pełny przegląd filmów z całego świata. Filmy opowiadają historie, pokazują różne postawy, punkty widzenia, konflikty i możliwe rozwiązania, bawią i edukują, zbliżają ludzi poprzez temat. Otwartość i różnorodność muszą być brane pod uwagę przy opracowywaniu profilu i misji muzeum, które są realizowane w praktyce poprzez działalność muzeum.

Tworzenie sieci na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym – w różnych kontekstach – pozwala nam ocenić i przedyskutować nasze podejście i pomysły, aby uzyskać wsparcie i inspirację do dalszego rozwoju „u siebie”.