Małgorzata (Maggy) Szynkielewska

Koordynatorka ds. treści i wystaw w Fundacji Europeana.

Od 2015 roku Maggy zajmuje się w Europeanie zwiększaniem zaangażowania odbiorców w cyfrowe dziedzictwo kulturowe m.in. poprzez tworzenie nowych narracji o obiektach.

Jest odpowiedzialna za produkcję i kuratorowanie wystaw cyfrowych oraz współprowadzi coroczny globalny konkurs, GIF IT UP, który zachęca ludzi do ponownego wykorzystywania i remiksowania cyfrowych obiektów kultury.

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz międzynarodowych studiów z zakresu bibliotek cyfrowych prowadzonych przez konsorcjum Uniwersytetu Metropolitalnego w Oslo, Uniwersytetu Tallińskiego oraz Uniwersytetu w Parmie.

Opis wystąpienia

Nawiązać więź z odbiorcą – zaangażowanie cyfrowe w Europeanie

Europeana.eu zapewnia dostęp do milionów obiektów dziedzictwa kulturowego, współpracując z tysiącami europejskich archiwów, bibliotek i muzeów. Jednak promowanie treści w nasyconym cyfrowym krajobrazie Internetu stanowi nie lada wyzwanie. Jako największe europejskie repozytorium zależy nam nie tylko na popularyzacji zbiorów, ale także na aktywnym dialogu współczesnego odbiorcy z treścią.

Prezentacja przedstawi sposoby w jakie Europeana dociera do swoich odbiorców angażując ich w działania partycypacyjne oraz omówi ostatnio prowadzone projekty skierowane do użytkowników.

  1. Cyfrowe opowiadanie historii – 7 wskazówek dla instytucji kultury

Ludzkość od zawsze fascynują opowieści. Przekazywane historie pozwalają nam zrozumieć świat, uczyć się, empatyzować i nawiązywać kontakt. Właśnie z tego powodu instytucje kultury coraz częściej wykorzystują opowiadanie historii (storytelling) do tworzenia i dzielenia się opowieściami o swoich własnych kolekcjach w Internecie. Nabiera to jeszcze większego znaczenia w czasach, gdy drzwi do muzeów czy galerii są zamknięte, czego doświadczyliśmy podczas pandemii.

W trakcie wykładu zostanie przedstawiony zestaw wytycznych opartych o prace grupy zadaniowej Europeana Storytelling Task Force, która przeanalizowała różne przykłady opowiadania historii online. Zebrane wskazówki są uniwersalne dla dowolnych typów kolekcji, a także rozlicznych formatów cyfrowych.