Cecilia Cenciarelli

Cecilia Cenciarelli jest odpowiedzialna za dział badań i projektów specjalnych w Cineteca di Bologna (Włochy), gdzie pracuje jako archiwistka od 2000 roku. Jest kuratorem archiwum Charlie Chaplina i nadzorowała jego digitalizację, katalogowanie i rozpowszechnianie. Obecnie pracuje w Keaton Project – zajmującym się rekonstrukcją wszystkich jego arcydzieł z lat 1920-1928 – oraz w archiwum Bernardo Bertolucciego.

Od momentu powstania w 2007 roku, jest członkiem zespołu World Cinema Project – specjalnego programu prowadzonego przez The Film Foundation w celu ochrony i rozpowszechniania zagrożonego dziedzictwa filmowego – który przyczynił się do odrestaurowania, zachowania i pokazania ponad czterdziestu filmów z Afryki, Azji, Europy Wschodniej, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu.

Cecilia jest jednym z czterech dyrektorów artystycznych festiwalu filmowego Il Cinema Ritrovato, a także wiceprezesem FIAF.

Opis wystąpienia

Wyrzucane, przemieszczane, czasem zapomniane, a w końcu odkrywane na nowo: niektóre archiwa niemal żyją własnym życiem. Archiwum Chaplina jest jednym z nich: składa się z ponad 200 000 stron/jednostek – w tym dokumentów i fotografii (negatywów, pozytywów, szkieł) – i ujawnia ewolucję Chaplina jako aktora, reżysera, niezależnego producenta, muzyka samouka (a nawet choreografa!), jak również jego metody pracy.

Archiwum rzuca światło na rozwój przemysłu filmowego z „za kurtyny”, na przejście od kina niemego do dźwiękowego, ale także przygląda się amerykańskiej polityce, etyce i ekonomii podczas dwóch wojen światowych, przez Wielki Kryzys i Zimną Wojnę; mówi o imigracji, obywatelstwie i wygnaniu. To skarb wypełniony wieloma głosami, od Brechta do Cocteau, od Eislera do Gandhiego, wszystkie splecione razem, by zanurzyć się głęboko w zawodowej i osobistej historii jednego z największych artystów i humanistów XIX wieku.