Kolekcje

Piotr Jaxa – Trzy kolory Czerwony

Piotr Jaxa – Kwiatkowski – polski operator filmowy i fotograf, od 1982 roku mieszkający w Szwajcarii, obecnie, od stycznia 2019 w Warszawie.Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej 
w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.
Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania 
w Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Piotr Jaxa-Kwiatkowski prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey).Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej, mając na swoim koncie wiele publikacji w rożnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.
Piotr Jaxa, jako fotosista i operator drugiej ekipy, współpracował z Krzysztofem Kieślowskim przy słynnej trylogii „Trzy Kolory”. Trwająca 9 miesięcy praca na planie filmowym, okazała się dla Piotra Jaxy wyjątkową okazją do stworzenia obszernego materiału, z którego powstała wystawa „Kieślowski’s Colors”, a następnie „Remembering Krzysztof”, podróżująca po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach).
Całość kolekcji (fotosy i werki z planu) została zdigitalizowana i przekazana fundacji In Situ do Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieslowskiego. Ze zdigitalizowanych zasobów fundacja wraz z autorem fotografii tworzy tematyczne wystawy prezentowane podczas festiwalu Hommage a Kieślowki oraz udostępnia je do publikacji, książek i opracowań naukowych.
Piotr Jaxa jest również autorem kilku książek fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998), a od 1995 roku Piotr Jaxa-Kwiatkowski pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej “Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 127 artystów kina z 24 krajów na 4 kontynentach.